יש האומרים העתיד כבר כאן – מכוניות חשמליות אשר נוסעות על כבישי ישראל בימים אלה החל ממכוניות מיקרו ועד דגמי פאר בכל הקטגוריות על טהרת החשמל.

למה בכלל צריך מכוניות חשמליות?

ועדת פריז קבעה כי העולם שלנו הולך ומתחמם, לכן עלינו לעשות כל מה שאנחנו יכולים במטרה לצמצם את פליטת המזהמים וכי רק החשמל נקי ולא פולט מזהמים.

יש מגוון רחב של מכוניות חשמליות, החל ממיני מכונית המתאימה לנסיעות קצרות בתוך העיר אשר מגיעות למהירות נסיעה של 55 קמ“ש ופותרת לנו את בעיית החניה ועד פסגת הטכנולוגיה – רכבי יוקרה חזקים, עם הנעה כפולה ומרחק נסיעה רציף של כמה מאות קילומטרים בלי הטענה. יש שקע חשמל ביתי לכל המכוניות שמתחברות לחשמל ולאחר הטענה של כמה שעות בודדות הן מוכנות לנסיעה.

אז מהם היתרונות?

בשונה מרכבים על בנזין או סולר, כאן אין שחיקה של החלקים ויש גם הרבה פחות מהם. בעוד ברכבים הרגילים יש 2,000 חלקים שמבצעים את תהליך ההנעה, כאן יש צורך רק ב-20. לכן, הרכבים החשמליים נחשבים לעמידים יותר ולכן גם הבלאי נמוך יותר בעשרות אחוזים. החלקים פחות נשחקים עם הזמן ואותם חלקים שאנו מחליפים לעתים יחסית קרובות ברכבים רגילים, בכלל לא קיימים ברכבים החשמליים. המעבר לרכבים חשמליים מפחית את הסיכוי לתקלות ברכב בעשרות אחוזים. 

לסיכום, אין בכלל ספק שבטווח הארוך מדובר במהפכה שתפרוץ גם לישראל בדומה למדינות אחרות בעולם וזה הכל עניין של רגולציה, תקציבים ותשתיות. ברגע שהישראלים יתרגלו לשינוי, אנו צפויים לראות הרבה יותר רכבים חשמליים נוסעים כאן על הכבישים.