בתחום כסאות הגלגלים, ובמיוחד כסאות גלגלים ניידים, חלה בשנים האחרונות התקדמות רבה. יחד עם זאת, הקלנועית – שהיא מעין קטנוע חשמליים מיוחד לאנשים מבוגרים או לנכים שמתקשים להתנייד – היא אולי ההמצאה הטובה ביותר מאז המצאת הלחם הפרוס…

בעבר, אנשים עם מוגבלויות היו צריכים לוותר על פעילויות מהנות רבות. אבל עם החידושים הטכנולוגיים והמצאת הקלנועית, קשישים ונכים כבר לא מרגישים שהם כל כך חלשים או זקנים כפי שחשו עד כה.

היום, הם יכולים להיות נוכחים בלי בעיה בחברה של אנשים בריאים, מהמשפחה או מהקהילה. העצמאות היא שוב מנת חלקם. היכולת להגיע מהבית לבית חברים או למקום ציבורי, יכולה לתת דחיפה משמעותית לערך העצמי של האדם. לא עוד תלות באחרים כדי לבצע משימות יומיומיות פשוטות.

קלנועים ממנועים עבור אנשים מבוגרים ונכים הופכים במהרה לדרך העתיד. עם ההתקדמות הטכנולוגית בתחום הניידות, לא פלא שהקלנועית תפסה את מקומה בסערה בעולם הנכים.

זה מרגש לראות אדם מבוגר בן 90 מוליך את הכלב שלו כשהוא נוהג לאיטו בקלנועית. משהו שלא היה אפשרי לפני שנים ספורות, אבל היום, אין כמעט מקום בסביבת הבית, שאדם לא יכול להגיע אליו בעזרת הקלנועית.

לכן, הקלנועית כבר מזמן אינה רק כלי תחבורה, היא מציעה לא רק ניידות, אלא בעצם עצמאות וחופש תנועה. ואם נתבונן לאו דווקא על קשישים המתגוררים בבתי אבות סיעודיים אלא על מבוגרים עצמאיים שמתגוררים בדיור מוגן או בית אבות – נמצא שהקלנועית מאפשרת להם להגיע בקלות ובמהירות לכל מקום ברחבי הבניין והגן הסובב אותו.

הקלנועית בבית אבות או בדיור מוגן מאפשרת לדיירים להתנייד בבית בלי מאמץ ולהגיע במהירות לכל מקום. בבית גיל פז, דיור מוגן בכפר סבא, משתמשים בקלנועיות  באופן יומיומי, בין אם כדי לבקר חבר דייר במסגרת הבית, כדי להגיע לאחד המתקנים בבית (לובי, ספריה, בריכה חדר אוכל), או על מנת להביא את הכביסה לחדר הכביסה.

כיוון שהקלנועית מיועדת בעיקר למרחקים קצרים וכיוון שהמהירות שלה מוגבלת, היא מצוינת לשימוש במסגרת דיור מוגן או בית אבות. בנוסף, החשמל שנגיש בבית האבות בכל מקום, מאפשר לדייר להטעין את הקלנועית בכל מקום שנוח לו. המבנה הקומפקטי של הקלנועית מקל להסתובב איתה בקלות גם במסדרונות וגם בשבילים הצרים ברחבי בית האבות.