מהפכה של ממש מובילה את שוק הרכב בארץ ובעולם, מדובר במכוניות חשמליות – המונעות על חשמל בלבד וניתנות להטענה בבית או בתחנות המאפשרות החלפת המצבר המרוקן במצבר חדש. מה חשוב לדעת על עולם חלקי חילוף לרכב והמצברים לרכבים חשמליים?

מאפייני המצברים לרכבים החשמליים

ראשית חשוב לדעת, לא מדובר במצברים רגילים, למעשה מצבר חשמלי גדול הרבה יותר מרוב המצברים המוכרים לנו מעולם הרכב המוטורי, מצבר לרכב רגיל מניע את הרכב ואילו מצברים חשמליים הם אמורים להניע מנוע חשמלי לגמרי בכוחות עצמם.
רכבים חשמליים מונעים באמצעות מנוע חשמלי שההספק שלו נמדד בכוחות סוס, עם זאת יש לו גם הספק חשמלי הנמדד בקילו וואט, למעשה הממוצע כיום של מכונית חשמלית הוא 70 קילו וואט.
מצבר חשמלי ניתן לטעון בצורה פשוטה על ידי חיבור השקע החשמלי של המכונית לחשמל ביתי רגיל, כאשר זמן הטעינה הממוצע למצבר ריק עד מצב מקסימלי הוא בין 5- 8 שעות.
טווח הנסיעה של מכונית חשמלית על מצבר טעון לחלוטין משתנה בסוג הרכב וההספק, איך ניתן לומר בצורה ממוצעת שהטווח הוא כ 200 ק”מ. אדם הקונה רכבים חשמליים שונה מאד מאדם אשר קונה מכוניות ישנות או חדשים, כל העסקה עצמה שונה ואופן התשלום גם הוא.

בעיות ברכבים חשמליים

אחד הרעיונות המרכזיים העומדים מאחורי הרכבים החשמליים, הוא הנושא האקולוגי והחסכון בכסף לנוסעים ברכבים המונעים בנגזרות הנפט השונות (המושפעים מעליית מחירי הנפט בעולם). עם זאת לא כל המטרות הושגו, הרכבים החשמליים אכן מזהמים את הסביבה הרבה פחות מרכבים המונעים באמצעות בנזין, עם זאת מחירן של המכוניות החשמליות גבוהה בכמה אחוזים מהמכוניות המוטוריות ובנוסף מחיר התחזוקה והחלפת המצברים זהה למחירי הדלק כיום כמעט לגמרי.

מצברים מובילים את המחיר

בכדי לפתח מכונית שיכולה ליסוע על חשמל בלבד, היו צריכים להשקיע הרבה מאוד משאבים של מחקר ופיתוח, לכן הפכו להיות המכוניות החשמליות יקרות מאוד, מה גם שחומרי הגלם מהם מיוצרים המצברים החזקים להפליא, יקרים מאוד ומשפיעים בצורה ישירה על מחירן של המכוניות. במצברים של מכוניות חשמליות כמו בכל סוללה נטענת קיים בלאי, הגורם לכך שאחרי כמה אלפי טעינות יש צורך להחליף מצבר ובכך בעצם המחיר מתייקר עוד יותר לצרכן.

התפנית בעולם הרכבים החשמליים יכולה להגיע רק על ידי מציאת פתרון בעולם המצברים, כאשר יצליחו לייצר מצבר אמין, חזק וזול לייצור המוני, המכונית החשמלית תעלה הרבה פחות בעת הרכישה, עלויות התחזוקה ירדו בצורה משמעותית וכולנו נוכל להנות מחסכון בעלויות הדלק המושפעות משגעונות עולם הנפט ומעולם ירוק הרבה יותר!