לפני יותר משלושים שנה היה החלום של יותר מילד אחד, שיהיה לו רכב משלו למרות הגיל הצעיר. המודל היו הרכבים המתנגשים בלונה פארק. איש לא חשב אז, שיבוא ביום שבו רכב חשמלי יהפוך מדמיון למציאות. רכבים כאלה מעניקים פתרון נכון להיום למבוגרים הסובלים מקשיי ניידות. ואולם היתרון הגלום בהם הוא עצום, והשמיים הם הגבול.

מה בין רכב חשמלי לבין רכב מסחרי?

נכון להיום מוגבל הרכב החשמלי, הן בנושא כושר הנשיאה והן בנושא המרחק אותו יכול הרכב לעבור לפני שמתעורר הצורך בטעינה מחדש.. המרחק המוגבל שאותו רכב חשמלי יכול לעבור הופך אותו בינתיים לרכב עירוני מצוין, אבל לרכב בין עירוני שנוי במחלוקת, שלא לדבר על רכב מסחרי הגומא מרחקים ארוכים.

אם רכב חשמלי איננו יכול לשמש כברב מסחרי, על אחת כמה וכמה שמשאיות גדולות עדיין אינן יכולות להיות מונעות בכוח החשמל. ואולם נקודת ההנחה היא, שלא יהיה מנוס מכך שחלק גדל והולך מהרכבים יהיה מונע בכוח החשמל. מוסך למשאיות בעוד חמישים שנה ייראה, ככל הנראה, לגמרי אחרת מאשר כיום…

רכב חשמלי לצרכים יום יומיים:

נכון להיום, רכבים חשמליים מסוגים שונים הולכים ותופסים את מקומו של הרכב המונע באמצעות מנוע בערה. ניתן לראות בערים הגדולות יותר ויותר אנשים הנוסעים באופניים חשמליות, סאגוויי, תלת אופן חשמלי, קורקינטים חשמליים וכיוצא באלה רכבים. הקלנועית המדוברת, ששינתה את חייהם של כל כך הרבה קשישים, היא רק פיתוח של אופניים חשמליות. ואולם אין להפריז בחשיבות שלה ובהקלה שהיר מביאה לחייהם של אלפים, ואולי עשרות אלפי קשישים ומוגבלים.

המלחמה היום יומית של קשישים רבים היא למעשה מלחמת הקיום שלהם ושמירה על העצמאות שלהם. המטרה במאבק המתמשך הזה היא לדחות רחוק ככל האפשר את הזמן שבו יהיה על הקשיש להיעזר במטפל או מטפלת שתיקח אותו ממקום למקום ותמלא את הצרכים שלו. רבים וטובים חושבים על דרכים שונות להקלה על מצוקת הקשישים, הן באמצעות ציוד ייחודי המשפר את חיי היום יום שלהם, הן באמצעות שיווק ארוחות מוכנות לקשישים הדורשות חימום בלבד וכמובן – באמצעות הקלנועית, שהיא הרכב החשמלי האולטימטיבי לקשישים, מוגבלים וחסרי יכולת ללכת בעצמם.

עוד על חשיבות רכב חשמלי:

אמת היא, שהרכב החשמלי משמש היום כאמצעי עזר ראשון במעלה לקשישים ומוגבלים. אבל החזון הוא, ככל הנראה, רכב שיסייע בכל מלאכות הבית, בעיקר של אימהות צעירות המטופלות בילדים מצד אחד, אבל הנהיגה ברכב וההתנהלות העירונית אינן מתאימות להן. נשים אלה (וגם גברים) יוכלי בעתיד להיעזר ברכב החשמלי בחלופה הולמת ומתקדמת יותר לאופניים, אבל בהרבה פחות מאמץ והרבה יותר יעילות. והחשוב ביותר – תרומה לאיכות האוויר ולאיכות הסביבה. רכב חשמלי איננו פולט גזים רעילים ואיננו מזיק לאוויר, והוא גם שקט בצורה יוצאת דופן. כל נסיעה ברכב חשמלי פירושה נסיעה ברכב מזהם שלא התקיימה. רכב חשמלי הוא העתיד. כל מה שנשאר הוא להפוך אותו לעתיד של כולנו.

מוסך מורשה